Bu göreceli olarak küçük ülke iklimiyle dünyada, hem farklı bölgelerden biridir. Kuralık, yağış, nem, yükseklik ve sıcaklık 7 farklı arabica kahve üretimine olanak sağlar.

Guatamalaya kahveyi Cizvitli papazarlar 1750’de getirmiştir.

Guatamala yüksek kaliteli kahve çekirdekleri ile bilinir. Guatamalanın en ünlü kahve yetiştirici bölgeleri Coban, Huehvetenango, Atitlan ve tabiki Antiguadır.
Antigua bölgesinden gelen tüm kahveler tüm yünyada mükemmel dengeli yapısı ile bilinir. Yaklaşık her 30 yılda oluşan volkanik faliyetlr toprağın ve dolayısıyla kahvenin daha rafine ve zengin olmasını sağlar.

3 volkan arasında kalan bu bölge kahve yetiştirmek için mükemmel bir iklime sahiptir. Toprak kahve için ideal ve tazedir. Kuru ve yağışlı mevsimler kahvenin olgunlaşması için son derece uygundur. Bölgede sıcaklık 19-22C arasında seyreder, bölgenin yükselikği 4600 ile 5600 feet aralığında olupdönemsel olarak 800 ile 1200 mm yağış alır. Bölgenin nem oranı %65dir ve bu oran genel olarak sabittir.

Guatamala kahvesi tam ve kadifemsi gövdesiyle tarif edilir. Bu bölgede Bourbon, Caturra ve Catuai kahve çekirdekleri yetişir, olgunlaşan kahveler ocak ayı ile mart ortası arasında toplanır.

Guatama Antigua vadisinde 100 yıllık kahve çiftlikleri ve volkanlar kahvenin özünü oluşturur.Çiftçiler nesilden nesile geçen gelenekleriyle gurur duyarlar. Bu nedenle deneyimlediğimiz kahve hem zengin, hem çok yönlüdür, geneklerini devam ettiren çiftçiler kahvenin lezzetinin devamlılığını sağlarlar.

Her bardakta limon, çikolata hafif baharat lezzetleri içeren, ağızda bölgenin benzersiz tadını bırakan Guatamala kahvesi 71’de bu kahveye aşık etmişti, Starbucks bu gün bile aynı aşkla Guatamala sunmaya devam ediyor.

Extra Bilgi; Guatamala paketinin üzerindeki kuşun ismi “Quetzal” dır. Guatamala bayrağındada bulunan bu kuş özgürlüğü temsil etmektedir. Aynı zamanda Guatamala’nın para birimi de Guatamala Quetzal’ıdır ve paranın üzerinde şaşalı bir quetzal görseli yer alır.

Bu yazı 122 kez okundu.
Kategori: kahve

Yanıt Bırak