Gerek instagramda paylaşacağınız hikaye olsun gerekse herhangi bir sosyal medyada paylaşacağınız bir video olsun videonuzu düzenlemek, kesmek yazı eklemek yada efektlendirmek istediğinizde bir programa ihtiyacınız oluyor. Ben ufak çaplı düzenlemeler için Filmora9 kullanıyorum. Tabiki Adobe After Effects gibi programlar da kullanabilirsiniz ama hem videoyu render alırken hemde düzenleme yaparken daha kısa zaman aralıklarında yapmanız gerektiğinde daha pratik yöntemlere ihtiyaç duyuyoruz. Bu sebeple bu yazımda sizlere filmora ile 15 saniyelik bir video oluşturmayı, videoya şarkı sözlerini eklemeyi ve sözlerin şarkının kendisiyle senkronize olarak ekranda gözükmesini nasıl sağlarsınız onu anlatmaya çalışacağım. Videoyu izlemeye baslamadan önce alttaki bilgilendirmeleri okumanızı tavsiye ediyorum. 🤘🏻

Herseyden önce şunu söylemek istiyorum, bu yazımda olabilecek en az efektli ve cok fazla uğraş istemeyen bir video oluşturacağım. Bunun sebebi konunun en basit halini görmeniz. Zaten biraz uğraşarak siz cok daha detaylandırabilirsiniz. Zaten tam manasıyla bir lyric video oluşturmak için after effects kullanmam gerekiyor, bu yazı hem after effetcs öğrenmek icin yeterli vakti olmayanlar hem de bu kadar uğraşmak isteyenler icin. 😅

Öncelikle videonuzu oluştururken arkaplanda hangi videonun olacağını ve ekleyeceğiniz müziği seçmeniz gerekiyor. Örneğin ben bu video düzenlemesi için “Johnny Cash – Hurt” şarkısını Supernatural dizisinde Death‘in ilk defa geldiği sahneye eklemeye çalışacağım.

Ekran kaydı yaptığım program açılan pencereleri ve menüleri ekran kaydına dahil etmemiş, bu sebeple videoda anlattığım bazı bölümler sanki menü açmıyor muşum gibi görünüyor olabilir. Bu sebeple videoda bahsettiğim menüleri buraya yazıyorum.

Projenizi oluştururken yeni bir proje oluşturmak için

File > Projects > New Project” seçiyoruz. Burada oluşturacağımız videonun çözünürlüğünü seçiyoruz. Örneğin Instagram Story 9:16 çözünürlükte ve ben bu videoyu oluştururken bu çözünürlükte bir proje açtım.

Projenizdeki herhangi bir öğeyi sağ tıkladığınızda açılan menüden “Split” i seçtiğinizde o öğeye o saniyeden başlamak üzere iki ayrı parçaya böler.

Aynı şekilde kullandığınız herhangi bir videoyu sağ tıklayıp “Detach Audio” seçtiğinizde o videonun sesini ve görüntüsünü iki ayrı parçaya ayırır.

Son olarak da videoda gerekli işlemleri tamamladığınızda “Export > Create Video” seçtiğinizde projeyi bir mp4 dosyasına dönüştürür. Ve bu dosya sizin herhangi bir sosyal medya platformunda paylaşabileceğiniz hale getirilmiş son halidir.

Videoda ses kaydı biraz kalitesiz olabilir, biraz da yorgunluğun etkisiyle konuşamamış olabilirim ancak siz anafikri çıkarabilirsiniz bence 🙂

Umarım işinize yarar.

Bu yazı 223 kez okundu.
Kategori: Video

Yanıt Bırak